ای کشته ، که را کشتی ؟ تا کشته شدی زار ...

ده دوازده ساله بودم که دعوت شدیم به یکی از روستاهای شمال ، تنکابن گمانم .... به رسم و صفای مردمان ساده دل که بهترین و گاه تنها مایملک خود را فدای میهمان می کنند برایمان گوسپندی قربانی کردند و باز زبان من که نا به جا چرخید : مامان گوشت قرمز نمیخورند ! همسر میزبان به تکاپو افتاد و از میان مرغ و خروسها یکی را جدا کرد اما کارد بدست مستاصل ماند : مردی به خانه نمانده ، چطور حلالش کنیم ؟ آخر همه برای همراهی پدرم به سرکشی باغهای مرکبات رفته بودند . جلو پریدم و گفتم : خب بدهید به من سرش را ببرم ! طبیعی ترین راه حل از نظر من ! آنموقع نفهمیدم اشکالش چه بود که همگی زدند زیر خنده ... فقط مادرم بود که نومیدوار نگاهی به من انداخت و لب به دندان گزید . احتمالا احساس تاسف میکرد از چگونگی تربیت کردن من !

خوابی که دیدم این خاطره ی دیر باز را به یادم آورد :از دور خانه ام را می دیدم که در آتش می سوزد . هر چه به سویش می دویدم انگار خانه دور و دورتر می شد . عاقبت رسیدم ، هنگامی که تلی از خاکستر به جا مانده بود و اتاقکی که دیرکی راه خروجش را مسدود کرده بود . میدانستم کسی آنجاست . میدانستم اگر الوار را بردارم می رهد ... و اینکار را نکردم ... بقیه اش را بخاطر ندارم اما در خواب گمان میکردم او هم خاکستر شده ، بی هیچ تاسفی ... و بعد از آن آرامش بود ... بی هیچ احساس گناهی حتی . بعد هایش داشتم با خونسردی کامل برنامه ریزی میکردم برای ادامه ی زندگیم ، اینکه از این شهر بروم ، خانه ای برای خود مهیا کنم و به کارهایی بپردازم که همیشه اشتیاقش را داشته ام ... احساس سبکباری بی حد ، انگار دیگر به هیچکس و هیچ جا تعهدی نداشتم ... نمیدانم یک قاتل چه احساسی میتواند داشته باشد ولی من آنرا نداشتم ، اصلا هیچ حسی نداشتم ... اما در همان خواب هم حتی منتظر بودم عذاب وجدان به سراغم بیاید . فردا صبح ، موقع آماده کردن صبحانه ، یک لحظه شک کردم : امروز باید یک لیوان شیر بریزم یا دو لیوان ؟ به همین سادگی ... انگار تفاوتش فقط یک لیوان شیر بوده باشد ...

/ 7 نظر / 8 بازدید
نارایانا

خب عذاب وجدان سر بریدن مرغ و کبک و گوسفند با گذاشتن یکی زیر تلی از خاکستر و لیوان شیر را کم کردن فرق داره به گمانم ... خواب خوبی بوده ... تعبیرش اینکه نوشتید نیست ... البته به غیر از آرامشش ... سلام...

allen g

خوب اون عمل در دوران کودکی که توجیه و تفسیر خودش رو داره و شما عملا در اون سن شناختی‌ از مرگ، مردن و کشتن نداشتید و رفتار شما تنها از سر ندانستن بوده! و اما خواب، این ما نیستیم که خواب‌ها رو رقم می‌زنیم، این خواب‌ها هستند که ما رو دنبال خودشون میکشن، اما اینکه دیگه چه تعبیری پشتش بوده رو نمی‌دونم!

آنا

دیدن آتش تو خواب خیلی خوبه،آتش نشانه خیر و برکته و جائی که تو خواب آتش میگیره اونجا واسه آدم چیزهای خوبی اتفاق میفته مخصوصا از لحاظ مالی؛ من خودم عملا تجربه کردم اینو. ایشاللا این خواب برا تو هم خیر باشه البته اگه به این چیزا اعتقاد داری. منکه دارم و معمولا اکثر اتفاقاتی که تو زندگیم میفته از قبل خوابشو میبینم البته نه دقیقا همون جوری که باید بشه. حتی اولین دیدار من و تو رو هم تو خواب دیده بودم و با کلی تعجب بیخیالش شده بودم! ولی دیدی که شد!

سوشین

سلام این کلمات و نوشته ها خیلی برام آشناست! حدسم درسته؟؟؟

سوشین

سلام این کلمات و نوشته ها خیلی برام آشناست! حدسم درسته؟؟؟

زویا

نمیدونم اون پستمو خوندی که گفتم استادم شعری یادش میومد و میخواست توی نت بگردم بقیشو بش بگم دقیقا همین شعر ای کشته که را کشتی بود! عنوانت رو دیدم یاد اون افتادم عجب خوابی دیدی ها!