منوچهر نوذری و ... ملّـــــــــون !

به قول دهه شصتی ها : شماها یادتون نمی یاد ! ولی توی دهه ی هفتاد ، رادیــو ایران یه برنامه ای داشت به اسم " صبح جمعه با شما " که خیلی از طنازهایی که الان دیگه رخ در نقاب خاک کشیده اند آیتم های ثابتی رو در اون اجرا میکردند . کسانی مثل آذری ، مقبلی و هوشنگ امیر فضلی (پدر همین ارژنگ خودمون !) و خیلی های دیگه که جزو مشاهیر صدا هستند و خدا رو شکر هنوز از وجودشون بهره مندیم ، مثل حسین عرفانی ، منوچهر والی زاده و مرتضی احمدی  که علاوه بر صدا پیشگی ، به نوعی در کارشون مولفند و صاحب سبک ...

اما زنده یاد منوچهر نوذری ورای یک صدا پیشه ی طناز بود . نوذری جامعه شناسی نخبه بود که ماها را حتی بهتر از خودمان میشناخت . یکی از برنامه های ثابتی که اجرا میکرد " ماجراهای آقای ملّون " بود . ملّون که نازیلا خانوم همسرش رو گودزیلا صدا میکرد و با صدای کشدار و تو دماغی منحصر به فردش به یک " تیپ " دست پیدا کرده بود هر هفته یک ماجرای تازه داشت اما همگی در ژانر متلّون المزاج بودن ! ملّون قادر بود در کسری از ثانیه نظرش رو تغییر بده و به اصطلاح نون رو به نرخ روز بخوره و هر جا به صرفه اش باشه 180 درجه تغییر موضع بده ! با چیزی که بشدت مخالف بود در صورت اضطرار چنان جبهه اش رو تغییر میداد و میشد مدافع دو آتیشه که شنوندگان هم از لحنش و هم از دلایلی که در ردّ نظر چند لحظه پیشش می آورد از خنده ریسه میرفتند .

یادش بخیر و روحش شاد . . . این چند روز اخیر مدام یادش کردم و آرزوی آرامش برای روحش .

هر بار سوار تاکسی شدم و دیدم راننده جوان و فشن و موسیخ سیخی اش که تا دیروز وقتی سوار ماشینش میشدیم مدام مسافرها تذکر میدادند تا صدای پخش ماشینش رو کم کنه و بقیه رو از " ایتس ایتس " آهنگهای خز و خیلش معاف ، حالا داره با همون شدت و حدّت و ولوم نوحه پخش میکنه اونهم ورژن سرقتیش که آهنگ شادمهر و ابیه ولی کلامش رو مداحی خونده که مصداق بارزه (دشمن دانا بلندت میکند ، بر زمینت میزند نادان ِ دوست ) هستش ، یاد منوچهر نوذری افتادم .

هر بار دیدم پشت شیشه ی ماشینها جملاتی سخبف با رنگهای خونچکان نوشته شده ، مثل : " مگر نگیرمت یزید! " یا " یزید خره گاو منه " ، افسوس خوردم که بر طنازی ما چه رفته است که ترکشش به اعتقادات مردم نیز اصابت کرده .

سال قمری با ماه محرم شروع میشود  . من از مناسک سایر کشورها بی خبرم ولی اینجا زیر گوش خودمان چیزهایی میبینم و میشنوم که روز به روز با آداب سوگواری برای کسانی که ادعا میکنیم برایشان احترام قائلیم، فاصله ی بیشتری میگیرد .

و هر بار به یاد جمله ای از کوروش کبیر می افتم  که از خداوند خواسته بود مردمان این مرز و بوم را از کینه ، دشمن ،دروغ و قحطی در امان بدارد و با خود می اندیشم قطعا منظورش از قحطی تنها نبودن قوت و غذا نبوده است ...  خشکسالی ابعاد متعددی دارد و گویا دعای شاهان را حتی خداوند هم مستجاب نمی کند ...

/ 17 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سلوی

سلام نمی دونم چرا به ما دهه شصتی ها می گن نسل سوخته اما می دونم که بر ما سخت گذشت.... بچه که بودم سریع رادیو را روشن می کردم و بعد از تقویم تاریخ ، رادیوهای بیگانه می شستم پای صبح جمعه با شما یادش بخیر....دیگه نه اون آدم ها هستن و نه اون روزا........ نمی دونم محرم که میشه دوست ندارم هیچ صدایی بشنوم... هیچ نوحه ایی گوش بدم. خیلی داغون میشم... گاهی به خودم میگم حادثه کربلا برا این نبوده که ما بشینیم تو سر بزنیم و ناله کنیم از اینکه می بینم همه ش ریا و تزویر ناراحت میشم... چند روز پیش نوحه ایی به گوشم رسید که اون ترانه ایی بوده که هایده خونده خیلی جالب بود برام .........!!!

خانوم سین

من که دهه هفتادیم و مسلما اون زمان در حال تاتی تاتی کردن بودم :دی من تو کل محرم یا زمان های دیگه (زمانایی که تو اوج دپرسینگم) فقط یه مداحی گوش میدم که اون هم صدهزار مرتبه شکر سوسن خانوم و شادمهر نیست

باغ سبز

یادش به خیر.... روزهای خوشی بودند به قول اسماعیل خویی: غم بود... ولی کم بود

allen g

آقای ملوّن به سن من که می‌خوره، چون من خوب یادمه! و در مورد قسمت دوم،‌ای کاش...! چقدر جمله هست که بذاریم اینجا!

بهاران

پستتون عالي بود. پر از حرف حساب.

خانوم سین

به مناسبت محرم که نه من کلا یه پلی لیست موزیک غمگین دارم، این نوحه کلا چندساله که تو این پلی لیست هست رستاک و از این حرف ها :دی آدم بغضی وقت ها دنبال بهونه ست برا فراموش کردن شاد بودن یادآور یه سری چیزاست برام(جدا از مباحث دینی) ولی به طور شخصی به محرم علاقه دارم(ریشه هاش از بچگیه)، مخصوصا زمانی که دسته های عزاداری رد می شن و اون ساز جنوبی رو می زنند... محرم به محرم می شنوم این ساز رو

سوده

جنت ها نصيب آقاي نوذري، منم يادم مياد برنامشون رو. منم از اين سطحي گري دلم ميگيره اينكه هيچ چيز عمق نداره از اين كه انديشه هر سال كمتر ميشه و بر ظواهرش افزوده ميشه مثلا همين نوحه هاي عجيب و غريب كه صدايشان را يك جور ترسناكي ميكنند يا يك حرفهايي ميزنند كه به زور اشك آدم را در بياورند.

شیخ نهایی

درود خدایش رحمت کند یادآوری به جایی بود سری هم به شیخ بزن شاد باشی

allen g

حافظه‌ام که قوی هست! اما خیلی‌ هاش رو هم از اینترنت گوش کرده بودم! تقلب حساب میشه؟

گندم

سلام یادم یادمه یاد آمیز عبدالطمع هم بخیر